Heljo Mänd ja “Liblikad”

Jätsin plaadi salvestamisel loo “Liblikad” meelega viiimaseks kuna antud loo esimese salmi sõnade autor on Heljo Mänd. Sain küll teatud asutuse kaudu tema numbri, kuid nagu ikka kipuvad inimesed keerukamaid asju edasi lükkama, eriti kui ei ole otsest ajapiirangut või tähtaega.

Olen lugenud küll, et luuletuste ilma loata kasutamine ei too justkui otseselt mingit karistust kaasa. Tartu Postimehes ilmus 2014 aastal artikkel, kus luuletaja luuletust kasutati tema teadmata lausa neljal erineval korral. Ma ei soovinud aga nii alatut mängu mängida ning soovisin kindlasti autori nõusolekut.

Paar päeva ennem lindistust võtsin siis end kokku ja helistasin Eesti tuntud ja tunnustatud kirjanikule. Kõne oli väga meeldiv ja soe ning tal ei olnud midagi luuletuse kasutamise vastu. Tekkis ka lõbus arusaamatus kui ta küsis, et kas nii vana hääl sobib üldse. Ma sain sellest esialgu aru nagu sooviks 94 aastane kirjanik laulma tulla. Tema muidugi mõtles “hääle” all luuletuse väljenduslaadi ja üldist sobivust tänapäeva. Seega tänan veelkord Heljo Mändi selle lahkuse eest ning kõike paremat temale!

Tema sulest on valminud lugematu arv eelkõige lastele suunatud luule- ja proosaraamatuid. Televisioonist on lapsepõlvest mällu sööbinud legendaarsed telenäidendite seriaalid Nõiakivi ja Mõmmi aabits. Endale meenuvad raamatud:

Sygys debüütalbumil paikneva loo “Liblikad” esimese salmi sõnad on päris 1989. aastal ilmunud luulekogumikust “Homme on kaugel”, mis on mul autogrammiga füüsilisel kujul olemas ja pärineb minu vanaema raamaturiiulist. Ma arvan, et antud lühike luuletus on terve laulu sünni põhjus.